Filozofia zero waste staje się coraz bardziej popularna, zyskując zwolenników na całym świecie. Stanowi nowy sposób na życie, który dzięki niewielkim zmianom codziennych przyzwyczajeń potrafi doprowadzić do wspaniałej rewolucji – z korzyścią dla środowiska naturalnej i nas wszystkich. Na czym polega ten intrygujący nurt i jak go wprowadzić do swojej domowej rutyny już dziś? O tym opowiemy poniżej.
Zero waste – garść podstawowych danych
Zero waste powszechnie bywa kojarzone z ograniczeniem ilości odpadów produkowanych w każdym gospodarstwie domowym. Pojęcie to ma jednak zdecydowanie szersze znaczenie, podobnie jak określenie „waste” w języku angielskim nie oznacza wyłącznie odpadów, ale również marnotrawstwo.
Na czym zatem polega zero waste w praktyce? W warunkach domowych pozwala ono na ograniczenie wytwarzanych odpadów, segregowanie ich, aby z większości udało się uzyskać surowce wtórne. Równocześnie filozofia a zakłada racjonalne gospodarowanie wszystkimi zasobami, przez co lepiej je wykorzystujemy i nie marnujemy niczego.
Recykling w domowej praktyce
Statystyki podają, że właściwe segregowanie odpadów już na etapie gospodarstw domowych to znacząca oszczędność w późniejszym procesie recyklingu. Dlatego też Unia Europejska wprowadza coraz bardziej restrykcyjne przepisy odnośnie odpadów.
Podstawowe zasady głoszą, że odpady należy dzielić na:
szkło,
metal i tworzywa sztuczne,
papier i karton,
bio,
odpady zmieszane.
W ramach zero waste walczy się o to, żeby tych ostatnich, czyli śmieci zmieszanych, które trafiają na wysypiska, było jak najmniej. Przeciętny Polak rocznie produkuje aż 320 kilogramów odpadów. Może być zatem naprawdę trudno osiągnąć taki wynik, jak kultowa dla nurtu zero waste rodzina Johnsonów, chwalących się tym, że rocznie produkują raptem słoik odpadków, Jednak warto próbować i nieustannie poprawiać swoje małe codzienne przyzwyczajenia, bo to w nich tkwi sedno racjonalnej gospodarki odpadami w domach.
Recykling odpadów opakowaniowych stanowi kwintesencję zero waste. To właśnie dzięki ponownemu wykorzystaniu kartonów, plastikowych butelek oraz metalu udaje się skutecznie obniżyć ilość śmieci trafiających każdego dnia na wysypiska. Równie istotne jest także kompostowanie odpadów bio, które pochodzą z natury i bez szkody dla niej mogą do niej ponownie powrócić.
Wielokrotne użycie
Filozofia zero waste zakłada wielokrotne wykorzystanie rozmaitych przedmiotów. Dotyczy to także opakowań, które w tym przypadku mogą być nawet wykonane z tworzyw sztucznych. Warunek? Muszą być zrobione z surowców, które później nadają się do recyklingu. Takie produkty oferuje https://e-hurtownia-opakowan.pl/.
Świetnym tego przykładem jest polipropylen – bezpieczny dla ludzi, trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym w pełni recyklingowalny.
Opakowania tego typu nadają się idealnie do przechowywania żywności. Tę zasadę wyznają twórcy sklepów wpisujących się w precykling, czyli sprzedaż żywności do własnych pojemników przyniesionych przez klientów. Nie ma w takich miejscach mowy o torebkach lub foliach do pakowania jednostkowych towarów. Wszystko dostaje się w odpowiedniej ilości, bez kupowania dużych opakowań, których nie damy rady spożytkować.
Brak marnowania rozmaitych produktów
Zero waste to także walka z marnotrawstwem. Dotyczy to wszystkich kupowanych na co dzień produktów, których zdecydowanie nabywamy zbyt wiele. Z tego powodu wciąż największym problemem pozostaje wyrzucanie produktów spożywczych.
Dlaczego nie wykorzystujemy całej kupowanej żywności? Podstawowym kłopotem jest to, że kupujemy za wiele. Często jest to wina zbyt dużych opakowań lub akcji promocyjnych w sklepach, które propagują sprzedaże kilku produktów w zredukowanych cenach. Marnowanie żywności wynika również z zakupów emocjonalnych – po prostu zabieramy ze sklepowej półki to, co nas zaciekawiło.
Aby temu przeciwdziałać, należy za każdym razem przygotowywać się do zakupów. Warto robić listę potrzebnych produktów i się jej bezwzględnie trzymać. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że przyniesiemy do domu przedmioty, które nie są nam potrzebne. W ten sposób walczymy z marnowaniem oraz oszczędzamy pieniądze.
Zero waste – wszystkie twarze racjonalizmu
Okazuje się zatem, że zero waste to tak naprawdę zbiór zasad postępowania, wynikający z racjonalnego gospodarowania wszystkimi posiadanymi zasobami.
Działania zakładają recykling surowców, wykorzystywanie opakowań wielokrotnego użytku oraz rozsądne zakupy, bez ulegania konsumpcjonizmowi. To wszystko prowadzi do poprawy jakości funkcjonowania, lepszej organizacji przestrzeni życiowej, a także wymiernych oszczędności w domowym budżecie.