Szkolenia w Urzędach Pracy
Osoby bezrobotne będące zarejestrowane w Urzędzie Pracy właściwym dla miejsca zamieszkania, mogą skorzystać z różnych szkoleń. Jest ich całe mnóstwo. To dobra opcja szczególnie wtedy, gdy jesteśmy na etapie poszukiwania zatrudnienia. Warto wzbogacać swoje kwalifikacje, a być może ktoś szuka właśnie Ciebie. Osoby bezrobotne mogą zatem zadbać o swoje CV i uzupełniać je o dodatkowe kompetencje. Najgorsza w takim momencie jest bezczynność. Oferowane szkolenia najczęściej są czysto zawodowe, dotyczą określonego fachu i zakończone są egzaminami wraz z certyfikatem. Otrzymujesz zatem dokument, który potwierdza nabyte przez Ciebie umiejętności. Najczęściej szkolenia z Urzędu Pracy mają charakter grupowy, rzadziej indywidualne, chociaż są także w ofercie.
Nie tylko dla bezrobotnych, ale także dla pracodawców i przedsiębiorców oferowane są szkolenia. Dla przykładu miniony rok upłynął przy szkoleniach z zakresu ochrony danych RODO, które zaczęło obowiązywać wszędzie gdzie przechowywane są dane osobowe. Warto podkreślić, że informacje o szkoleniach są przekazywane odpowiednio wcześniej i publikowane w formie wykazu na stronie Powiatowego Urzędu Pracy. Szkolenia finansowane ze środków Funduszu Pracy organizowane są po to, aby bezrobotni i nie tylko mogli podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, jak również inne kwalifikacji, które zwiększają szansę na podjęcie bądź utrzymanie zatrudnienia, czy też innej pracy zarobkowej bądź działalności gospodarczej. Ponadto powiatowy urząd pracy jest inicjatorem i organizatorem szkoleń osób bezrobotnych zarówno w formie grupowej oraz indywidualnej, tak jak wskazywaliśmy wyżej. Słowem wyjaśnienia, szkolenia grupowe skierowane są do danej grupy osób nie posiadających zatrudnienia, co zależne jest od rodzaju szkolenia jak również zawodu oraz poprzedza je zorganizowana rekrutacja, która zostaje prowadzona przez właściwy urząd pracy. Z kolei szkolenia indywidualne są formą szkoleń wskazanych przez osobę, która poszukuje pracy oraz realizuje się je wniosek tejże osoby, ale pod warunkiem uzasadnienia konkretnego celu spotkania.
Ile czasu trwa takie szkolenie?
Warto wyjaśnić, że szkolenie finansowane przez z Funduszu Pracy jest kursem realizowanym na podstawie planu zatrudnienia, który obejmuje przeciętnie nie mniej niż dwadzieścia pięć godzin w tygodniu. Co więcej, szkolenie trwa zwykle do 6 miesięcy, jednak w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w określonym zawodzie, czyli nie dłużej niż dwanaście miesięcy. W przypadku osób bez kwalifikacji zawodowych szkolenie może trwać do 12 miesięcy, Warto zaznaczyć, że kiedy dana osoba otrzyma skierowanie na takie szkolenie do urzędu pracy, a nie ukończy go z własnej winy, będzie musiała zwrócić wówczas koszty szkolenia, chyba, że powodem przerwania tego szkolenia będzie podjęcie nowego zatrudnienia, albo innej pracy zarobkowej bądź też rozpoczęcie działalności gospodarczej. Charakter takiego szkolenia jest zatem obowiązkowy, co należy koniecznie podkreślić. Warto zwrócić uwagę na wszystkie wymogi formalne.