Asekuracja na dachu to ważny element pracy na wysokościach, trzeba ją dopasować do potrzeb pracownika oraz możliwości budynku. Najlepiej aby punkty kotwiczenia były umieszczone na dachu z dużą częstotliwością co znacznie poprawi bezpieczeństwo pracowników.
Ochrona przed upadkiem to używanie przez pracowników specjalistycznego sprzętu, który mocowany jest do dachu lub elewacji budynku za pomocą przeznaczonych do tego elementów oraz urządzeń.
Systemy asekuracyjne mogą być wykonane z różnych materiałów, najtrwalsze oraz najczęściej zalecane są systemy ze stali nierdzewnej a ich ewentualnym zastępstwem mogą być systemy aluminiowe.
Istnieją systemy stałe dzielące się również na poziome oraz pionowe a także indywidualne, które dobierane są do typu wykonywanych prac, takich jak praca na dachu, dostęp do elewacji lub praca na wysokich konstrukcjach:
Systemy stałe, które służą do asekuracji składają się z:
- balustrad stałych lub tymczasowych;
- konstrukcji stałych, które mają na celu uniknięcie spadania np. kraty przeciwupadkowe, które mocowane są do świetlików;
- poziomych systemów szynowych lub liniowych;
- pojedynczych punktów kotwiczenia, które umożliwiają miejscowe zabezpieczenie pracowników.
Indywidualne systemy asekuracyjne:
- poziomy system asekuracji liniowej- składa się ze słupków absorbujących energie, słupków pośrednich oraz lin. Asekuracja ta nie wymaga konieczności przepinania się pomiędzy słupkami;
- pionowy system asekuracji liniowej- składa się z linii pionowej, uchwytu górnego, dolnego, spiralnych uchwytów pośrednich, wózka z amortyzatorem oraz karabinka. Przeznaczony do pracy na różnego rodzajach drabinach znajdujących się na zewnątrz i wewnątrz budynku;
- podwieszany system asekuracji liniowej- system stosowany jest tam gdzie konieczna jest praca na wysokościach a ponad nimi znajduje się konstrukcja do której można zamocować uchwyty potrzebne do asekuracji.
System, który zabezpiecza pracownika przed upadkiem składa się z:
- szelek bezpieczeństwa- to uprząż, która służy do powstrzymywania spadania;
- podzespół amortyzująco-łączący- to element łączący szelki bezpieczeństwa z urządzeniem kotwiczącym;
- punkt kotwiczący- element stały lub tymczasowy, służy do mocowania podzespołu amortyzująco-łączącego.
Polecamy państwu systemy asekuracyjne od https://asekuracje.pl/systemy-asekuracyjne-faq/.