Współczene sadownictwo oczekuje od przemysłu wsparcia w zakresie optymalizacji procesu dostaw gotowych płodów rolnych z sadu do sieci handlowych lub bezpośrednich odbiorców. Jednym z rozwiązań są wprowadzane do użycia plastikowe skrzynki na jabłka.
Zalety nowoczesnych pojemników na owoce
Jednym z kluczowych elementów łańcucha dostaw w produkcji sadowniczej jest eliminacja przesypywania lub przekładania owoców w całym procesie transportu od sadu do sprzedawcy detalicznego.Wprowadzenie na wszystkich etapach dostaw ujednoliconych, dostosowanych do danego produktu pojemników, ułatwia zarówno dystrybucję owoców jak też obrót opakowaniami.Optymalizacja procesu dostaw powinna zmierzać do sytuacji, gdy skrzynie na jabłka byłyby wymieniane pełne na puste pomiędzy sadownikiem, a hurtownikiem, następnie pomiędzy hurtownikiem, a detalistą, itp.Pozwoliłoby to na kilkukrotne zmniejszenie ilości opakowań potrzebnych do zbioru, a następnie wysyłki, danej partii produktu.
Standardy higieniczne
Skrzynki na jabłka, podobnie jak skrzyniopalety na jabłka wykonane z trwałego, odpornego za różne warunki atmosferyczne materiału, są łatwo podatne na mycie. Dzięki gładkim, perforowanym ściankom oraz wytrzymałości na uderzenia, można je myć mechanicznie, a następnie bardzo szybko osuszyć. Takie łatwe czyszczenie pozwala na ich mycie po każdorazowym użyciu, a to sprzyja higienie i zachowaniu wysokiej jakości produktu. Prawidłowo eksploatowane, plastikowe skrzynie na jabłka, wykazują się bardzo niskim współczynnikiem uszkodzeń i trwałością około 10 lat.
Rozwiązania transportowe
Skrzyniopalety na jabłka, dzięki swojej dużej wytrzymałości, mogą pomieścić dużo więcej owoców, niż wcześniej używane drewniane skrzynki na jabłka. Możliwość przemieszczania ich za pomocą wózków paletowych lub, w postaci spiętrowanej, nawet wózkami widłowymi wpływa na ograniczenie wysiłku ludzi oraz oszczędność czasu.W halach przechowalniczych można je piętrować w stabilne stosy, bez obawy o zgniecenia lub innego typu uszkodzenia znajdującego się wewnątrz produktu. Dzięki standaryzacji tych pojemników, eliminuje się ważenie pustych opakowań, które są wielkością stałą.