Kredyt refinansowy to produkt finansowy skierowany do osób, które posiadają zaciągnięty kredyt hipoteczny. Na czym to polega? I jakie korzyści gwarantuje? Sprawdzamy.
Co to kredyt refinansowy?
Kredytem refinansowym nazywana jest możliwość przeniesienia swojego zobowiązania z jednego banku do drugiego. Co istotne, skierowany jest do tych klientów, którzy posiadają zaciągnięty kredyt hipoteczny. W praktyce więc kredyt refinansowy to możliwość obniżenia comiesięcznej raty zobowiązania (HotMoney.pl), co można sprawdzić i porównać dzięki kalkulatorom finansowym, ale o tym napiszemy jeszcze później.
Kredyt refinansowy a konsolidacyjny
Konsumenci często mylą pojęcia kredytu refinansowego z konsolidacyjnym, a produkty te spełniają zupełnie inne funkcje. Warto byłoby to więc wyjaśnić. Na czym polegają różnice? Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest na spłatę kilku zadłużeń. Zwykle korzystają z niego klienci posiadający różne zobowiązania (np. kredyt gotówkowy, pożyczkę, a nawet debet na koncie osobistym), których nie są już w stanie spłacać. Wtedy istnieje możliwość scalenia ich w jedno zadłużenie ze wspólną ratę, często niższą niż sumach dotychczasowych kredytów.
Natomiast, tak jak już wspominaliśmy na początku, kredyt refinansowy umożliwia wyłącznie przeniesienie zobowiązania z jednego banku do drugiego i dotyczy to przede wszystkim kredytów hipotecznych. Jest to więc sposób na spłatę jednego kredytu środkami z innego zobowiązania. A kiedy to się opłaca?
Kiedy kredyt refinansowy się opłaca?
Skoro definicja kredytu refinansowego jest już jasna, warto byłoby odpowiedzieć na pytanie, kiedy to rozwiązanie jest opłacalne? Najczęściej w sytuacji, gdy zobowiązanie zaciągane było kilka lat temu i obecnie oferty na rynku są znacznie korzystniejsze. Przy czym warto wiedzieć, że na wysokość raty wpływ ma stopa procentowa, stawka WIBOR oraz marża bankowa. Dwa pierwsze czynniki są zmienne w czasie i niezależne od Ciebie, natomiast wysokość marży zawsze można negocjować. Dzięki temu udaje się zawrzeć umowę na znacznie lepszych warunkach. Musisz jednak uważać na kilka aspektów, które sprawiają, że rozwiązanie to może okazać się kosztowniejsze, niż spłata dotychczas zaciągniętego zobowiązania.
W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, czy nie musisz uiścić opłaty za wcześniejszą spłatę zadłużenia i jeśli tak, to w jakiej jest ona wysokości. Następnie uwzględnij prowizję banku, w którym kredyt refinansowy jest udzielany, a także dolicz do tego opłaty związane ze zmianą hipoteki w księdze wieczystej. Dopiero po porównaniu tych kilku parametrów możesz zweryfikować, czy będzie to dla Ciebie korzystne.
Kredyt refinansowy — jaki bank?
Gdzie najlepiej kredyt refinansowy zaciągnąć? Wszystko tak naprawdę zależy od Twojej sytuacji i powyżej wskazanych czynników. Możesz jednak ułatwić sobie to zadanie, korzystając z kalkulatorów kredytów refinansowych, o których wspominaliśmy już wcześniej. One umożliwiają sprawdzenie wielu ofert w jednym miejscu, dzięki czemu łatwiej będzie je porównać.
Możesz tam znaleźć kredyt refinansowy ING, PKO BP czy mBanku, ale także z pozoru mniej oczywiste propozycje. To sprawi, że łatwiej będzie Ci ocenić obecną sytuację na rynku i podjąć decyzję o tym, czy refinansować swoje zadłużenie.