Studia medyczne są prestiżowe, wszak przygotowują do zostania lekarzem. Ale są również bardzo trudne, zatem dewiza studentów „zakuć, zdać, zapomnieć” absolutnie się w tym przypadku nie sprawdzi. Warto wiedzieć, że bardzo wielu studentów odpada albo rezygnuje już po pierwszym semestrze, gdyż zwyczajnie nie dają sobie rady. Na tym kierunku wymagana jest już spora wiedza i to od pierwszych ćwiczeń. Dlatego każdy uczeń planujący pójście na studia medyczne powinien mieć w małym palcu materiał z podręczników z biologi ze szkoły ponadpodstawowej. Zatem jak przygotować się do studiów medycznych?
Nauka, nauka i jeszcze raz nauka
Jeżeli planujesz pójść na studia medyczne musisz rzeczywiście sumiennie się uczyć, gdyż poziom jest bardzo wysoki. Swoją drogą samo dostanie się na studia do łatwych nie należy. Tutaj nie wystarczy tylko złożenie papierów, co ma miejsce np. w przypadku kierunku prawa na prywatnych uczelniach. Dlatego sumienne przerabianie materiału jest w tym przypadku obowiązkowe. Jednak owego materiału nie możesz uczyć się na pamięć, gdyż nawet jak zdasz maturę i przez stres niczego nie zapomnisz, to do czasu rozpoczęcia studiów nie będziesz pamiętać zupełnie nic. Ponadto powinieneś realizować wszystkie zagadnienie nie tylko te obowiązkowe.
Biologia i chemia są najważniejsze
Aby dostać się na medyczne studia trzeba również zdawać maturę z niezbyt lubianych przez uczniów przedmiotów takich jak biologia i chemia – oczywiście w wersji rozszerzonej. Zatem podręczniki z biologii ze szkoły ponadpodstawowej należy mieć przerobione od deski do deski, podobnie sprawa wygląda z chemią. Tutaj dodatkowo trzeba umieć obliczać stosunki masowe, w zaokrągleniu do liczb całkowitych, czy też stopnie utleniania pierwiastków, czy wykonywać wzory półstrukturalne. Cóż pewnie dla większości z was brzmi to jak „czarna magia”, dlatego po raz kolejny powtórzymy, aby poradzić sobie na studiach medycznych trzeba się do nich przygotować.
Efektywna nauka i aktywność na lekcjach
O ile w szkołach podstawowych uczniowie niejako rywalizują ze sobą, aby dostać pochwałę od nauczyciela, co oczywiście zazwyczaj ma miejsce w klasach I-III, tak wraz z wiekiem owa aktywność im zupełnie mija. Ma na to wpływ szczególnie presja rówieśnicza. Ponadto gdy uczniowie wchodzą w wiek nastoletni i wczesnodorosły to tak naprawdę większość z nich myśli tylko kiedy lekcje się skończą. A to także duży błąd. Jeżeli chcesz iść na studia medyczne to na lekcjach musisz być aktywny. Chemia i biologia na czasie ze szkoły ponadpodstawowej są naprawdę ciekawe, musisz tylko dać im szansę. Pamiętaj też, że bardzo ważne są twoje oceny z przedmiotów, które również wliczają się do przelicznika na studia. Medycyna to prestiżowy kierunek, zatem tak naprawdę dostają się na niego tylko najlepsi. Ale dostanie się na takie studia to jedno, ale utrzymanie się to już zupełnie co innego.
Zajęcia dodatkowe, olimpiady, konkursy
Musisz pamiętać, że nawet gdy nauczyciel nie zdąży na lekcji przerobić całego materiału to i tak ty musisz go umieć. Wtedy nie pozostaje ci nic innego jak samodzielna nauka w domu. Oczywiście czasami pewne zagadnienia są trudne. W takiej sytuacji możesz zapisać się na korepetycje. Są one także dobrym wyborem, gdy jakaś część materiału zwyczajnie ci nie leży. Ponadto, jeżeli w twojej szkole są zajęcia dodatkowe z biologii, czy chemii, to koniecznie się na nie zapisz. Startuj również w konkursach z przedmiotów ścisłych. W ten sposób możesz otrzymać dodatkowe punkty. A jeżeli wygrasz olimpiadę to zostaniesz zwolniony z matury i otrzymasz 100% wynik. Zatem warto się starać.
Ad aspera per astra, czyli pokonując trudności można dostać się do celu. Zatem, choć przygotowanie do matury i samo zdawanie wymaga dużego poświęcenia i nauki to trzeba się starać, gdyż można osiągnąć sukces i zostać lekarzem. A przecież nie ma ważniejszego zawodu, powołania, niż ratowanie życia ludzkiego. Cóż pozostaje ci się tylko uczyć. Mamy dla Ciebie jedną radę, a mianowicie ucz się systematycznie i codziennie powtarzaj materiał, wtedy nie musisz obawiać się, że go zapomnisz.