W ostatnim czasie stopy procentowe są bardzo niskie, co w połączeniu ze stosunkowo wysoką inflacją sprawia, że trzymanie pieniędzy na lokacie traci sens. Z tego powodu wielu naszych Czytelników poszukuje wiedzy o alternatywnych możliwościach. Bardzo często otrzymujemy pytania o inwestowanie w ETF-y. Z tego powodu prezentujemy poradnik, od którego warto rozpocząć poszukiwanie wiedzy.
Czym są ETF-y i dlaczego warto rozważyć je jako długoterminową inwestycję?
ETF-y – z ang. Exchange Traded Funds, czyli fundusze indeksowe pod wieloma względami przypominają polskie fundusze inwestycyjne i podobnie jak one służą pomnażaniu zysku poprzez grupowe inwestowanie na giełdzie. Tym, co jednak wyróżnia fundusze ETF jest przyjmowana przez nie strategia. Ich celem jest nie tyle maksymalizacja zysku w krótkim okresie czasu, co długoterminowe odwzorowanie wybranego wskaźnika (np. indeks S&P 500) lub tendencji w konkretnej branży. Towarzyszy temu najczęściej znaczne obniżenie kosztów za zarządzanie. Dlaczego warto inwestować w ETF-y? Jeśli przyjrzymy się uważnie wynikom osiąganym przez fundusze zarządzane aktywnie, często okazuje się, że w dłuższym okresie czasu często wcale nie osiągają one lepszych wyników niż średnia giełdowa. Dlaczego więc przepłacać za zarządzanie?
Z jakimi kosztami musimy się liczyć inwestujący w ETF-y?
Warto przyjrzeć się bliżej kwestii kosztów związanych z inwestowaniem w ETF-y. W przypadku funduszy zarządzanych aktywnie zwykle musimy liczyć się z opłatą dystrybucyjną pobieraną „na wejściu” (od 0 do 4%) i opłatą za zarządzanie (ok. 1-3% rocznie). Wielu inwestujących w polskie fundusze inwestycyjne nawet nie zauważa tych opłat, gdyż są one na bieżąco uwzględniane w wycenie. W przeciągu kilku lat przekładają się jednak na znaczne koszty. W przypadku funduszy ETF cały proces odbywa się w sposób zautomatyzowany, dlatego też możliwe jest pobieranie niższych opłat – zwykle poniżej 1% opłaty dystrybucyjnej i rocznej. Choć niektóre z aktywnych funduszy osiągają fenomenalne wyniki, najczęściej jednak przez opłaty tracimy znaczną część zysku.Więcej informacji na temat kosztów inwestowania w fundusze ETF można znaleźć m.in tutaj.
Inwestowanie w ETF-y a kwestie podatkowe
Kwestią, którą powinniśmy uwzględnić przy obliczaniu zysków (i czasami strat) są również podatki. Przepisy podatkowe dotyczące ETF-ów nieco różnią się w zależności od tego, czy wybieramy fundusze na GPW czy zagraniczne i z jakiego konta maklerskiego korzystamy. Zwykle jednak będziemy musieli zapłacić:
- podatek od zysku (w momencie gdy sprzedajemy jednostki funduszu z zyskiem, a nie stratą)
- podatek od wypłacanych dywidend (w przypadku, gdy inwestujemy w spółki, które wypłacają dywidendę).