Okazuje się, że leasing jest najczęściej oferowany firmom, natomiast klienci indywidualni mogą korzystać z kredytów na samochód w celu uzyskania środków na zakup pojazdu mechanicznego. Trzeba jednak przyznać, że w ostatnim czasie firmy leasingowe stały się znacznie bardziej elastyczne. Wpływ na to ma również ogromna konkurencja na rynku usług finansowych, przez co oferty muszą być elastyczne i najczęściej dopasowane do indywidualnych potrzeb potencjalnych klientów. Chcąc zdobywać tych nowych, leasing może być brany również przez klientów indywidualnych. Sprawdź, na jakich warunkach.
Leasing na samochód bez inwestycji własnych środków
Czy wiesz, że tylko połowa Polaków generuje oszczędności, a w większości przypadków nadwyżki pieniędzy nie są wyższe, niż dwukrotność miesięcznej pensji? Wychodzi na to, że tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na zakup auta za gotówkę, tym bardziej że średnia wartość samochodu to mniej więcej 30 tysięcy złotych.
Leasing może być opcją, dzięki której takich oszczędności nie trzeba posiadać. Leasingobiorca zobowiązuje się jedynie do miesięcznych płatności wyznaczonych rat. Jakimi cechami charakteryzuje się leasing konsumencki i czy opłaca się bardziej, niż kredyt na samochód zaciągany w instytucji bankowej? Dowiedz się już teraz.
Leasing a kredyt – poznaj różnice
Rzeczywiście, jeszcze do niedawna klienci prywatni mogli liczyć jedynie na kredyt samochodowy, zaś leasing przeznaczony był tylko dla firm. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, a alternatywą dla zobowiązań kredytowych stały się umowy leasingowe.
To doskonała propozycja dla osób, które nie mają szans na współpracę z bankami. Pamiętaj, że każda instytucja bankowa weryfikuje zdolność kredytową swojego potencjalnego klienta. Na kredyt samochodowy, chociaż ten udzielany jest na preferencyjnych warunkach, bo przecież zawiera dodatkowe zabezpieczenie w postaci auta, nie mogą liczyć dłużnicy czy osoby niepracujące. Bank musi mieć gwarancję w zakresie pełnej wiarygodności i wypłacalności swojego klienta.
Trzeba przyznać, że leasing oferowany jest na znacznie bardziej liberalnych warunkach. Formalności są minimalne, zdolność finansowa nie jest sprawdzana aż tak dokładnie.
Sama forma spłaty tych dwóch zobowiązań jest podobna, a klient zobowiązuje się do spłaty miesięcznych rat. Główna różnica polega na tym, że w przypadku kredytu samochód od razu staje się własnością kredytobiorcy, natomiast umowa leasingu zakłada jedynie jego użyczanie. Auto staje się własnością leasingobiorcy dopiero po spłacie ostatniej raty i ewentualnym wykupie samochodu. Czy zawsze jest taka potrzeba?
Dlaczego warto wziąć leasing?
Niskie miesięczne raty, możliwość uzyskania auta również przez osoby, które generują niskie dochody albo dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, możliwość wymiany auta po zakończeniu umowy bez konieczności jego sprzedaży, to tylko niektóre zalety leasingu. Do tych najważniejszych zalicza się także brak dodatkowych opłat, jak OC, AC, serwisowanie auta czy jakiekolwiek naprawy. Co więcej, leasingobiorca może uzyskać również dodatkowe bonusy. Do takich zaliczyć można chociażby rabaty u partnerów biznesowych firmy leasingowej.