Inwestowanie na giełdzie powinno być przemyślanym i dobrze zaplanowanym procesem. Takie podejście znacząco minimalizuje ryzyko jakie niesie ze sobą obrót akcjami i produktami finansowymi na giełdzie. Poniżej podpowiadamy jak prawidłowo proces ten zaplanować.
Jakie analizy warto wykorzystać
W każdym skutecznym działaniu planowanie jest pierwszym i najważniejszym etapem. Bardzo często powinno zajmować też znacznie więcej czasu niż samo działanie. W przypadku inwestowania na giełdzie podstawą planowania jest przede wszystkim wszechstronna i pogłębiona analityka. Przykładowo, wiele ciekawych i aktualnych analiz giełdowych znajdziecie na tej stronie gazety giełdowej – Parkiet.
Dwie podstawowe grupy analiz z jakich warto korzystać to analiza rynków oraz analiza produktów. Pierwsza z nich najpierw pozwala wybrać nam konkretny rynek giełdowy na jakim chcemy inwestować. Poznać bliżej jego specyfikę oraz aktualny stan. Druga grupa analiz pomaga z kolei wybrać właściwe produkty do inwestowania i szczegółowo przyjrzeć się ich pozycji, notowaniom i szansom na ew. zysk z nimi związany. W każdej z tych grup analiz jest cały szereg konkretnych metod analitycznych z jakich warto korzystać.
Jak zarządzać ryzykiem
Drugim istotnym elementem planowania powinno być aktywne korzystanie z instrumentów pozwalających zarządzać ryzykiem. Jest on nieodłącznym elementem inwestowania i ignorowanie go jest prostą drogą do straty naszych środków włożonych w inwestycję.
Po pierwsze elementy zarządzania ryzykiem powinny być od początku wpisane w naszą strategię inwestycyjną. Pierwszym i najważniejszym z nich jest przede wszystkim dobór takich instrumentów finansowych, jakie znamy, przeanalizowaliśmy i rozumiemy ich strukturę i sposób działania. Podobne podejście powinno cechować dobór akcji do naszego portfela inwestycyjnego.
Bieżące śledzenie portfela
Inwestując za pomocą wyspecjalizowanej platformy internetowej z pewnością zechcemy skorzystać z różnego rodzaju możliwości technicznych do śledzenia portfela jakie oferują tego typu rozwiązania. Przykładowo w Saxo Bank będzie to szereg instrumentów automatycznie zarządzających ryzykiem, czytaj więcej tutaj o tym jak działają te rozwiązania.
Z jednej strony będą to rozwiązania typu stop-loss, które automatycznie sprzedadzą nasze walory gdy cena osiągnie minimalny określony poziom. Na drugim biegunie są funkcje typu take-profit, które przy określonym wysokim poziomie ceny również automatycznie pozwalają zbyć walory i wycofać środki. Dodatkowo przydatne narzędzie służące analizom historycznym wyników, kosztów i zysków pozwalają na bieżąco optymalizować naszą strategię inwestycyjną.