Od 1 kwietnia roku 2020 w Polsce zacznie obowiązywać nowa matryca stawek VAT. Warto więc już dzisiaj zapoznać się z informacjami na temat tego, jakie produkty zostaną objęte wyższym podatkiem, które stawki ulegną zaś obniżeniu.
Wiadomo, że nowa matryca stawek podatku od wartości dodanej będzie w dużej mierze opierać się na tak zwanej nomenklaturze CN. Wprowadzenie nowych stawek ma za zadanie wyeliminowanie nielogicznych sytuacji, gdy towary bardzo podobne do siebie często są objęte znacznie różniącymi się od siebie stawkami. W planach jest przekazanie przedsiębiorcom pożytecznego narzędzia, jakim ma być Wiążąca Informacja Stawkowa. Dzięki temu instrumentowi każdy przedsiębiorca będzie mieć pewność, że wybiera odpowiednią stawkę VAT dla swoich produktów. Większość nowych stawek zacznie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 roku, choć niektóre rozwiązania zawarte w nowelizacji o podatku do towaru i usług obowiązują już od listopada 2019 roku.
Nowe stawki VAT będą dotyczyć najróżniejszych pozycji. Przykładowo, stawka VAT dla zup, bulionów, żywności homogenizowanej ulegnie zmniejszeniu z ośmiu punktów procentowych do pięciu. Taka sama obniżka czeka owoce tropikalne i cytrusowe, czy też orzechy pistacjowe.
VAT ulegnie obniżeniu również w stosunku do książek. Niezależnie od nośnika stawka na nie będzie wynosić pięć procent. Niższa stawka VAT będzie obowiązywać również w przypadku takich produktów, jak na przykład musztarda, pieprz, gałka muszkatołowa, czy też tymianek. Obecna stawka wynosząca dwadzieścia trzy procent zostanie zastąpiona ośmioprocentową.
Wyższa stawka VAT będzie obowiązywać w przypadku owoców morza. Homary, ośmiornice, czy kawior będą opodatkowane stawką VAT wynoszącą dwadzieścia trzy procent. Do tej pory stawka ta wynosi jedynie pięć procent. Stawka na gazety, dzienniki i czasopisma, również te wydawane w formie drukowanej wzrośnie do ośmiu procent VAT.
Wprowadzenie nowych stawek ma też na celu uproszczenie systemu klasyfikacji towarów i usług na potrzeby podatku VAT.