Podatek VAT – kiedy musi być doliczony do faktury?

Choć z określeniem podatku VAT spotykamy się praktycznie codziennie, chociażby podczas robienia zakupów, większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, co tak naprawdę oznacza ten termin. Nic w tym dziwnego, ponieważ z tym podatkiem mają bezpośrednio do czynienia przedsiębiorcy, a nie konsumenci. Warto jednak wiedzieć o tym, czym jest ta opłata oraz kiedy zachodzi konieczność doliczenia jej do wystawianej faktury.

Czym charakteryzuje się podatek VAT?

Wspomniane określenie możemy zobaczyć, kiedy dostajemy paragon za zrobione zakupy. Widnieje on pod skrótem ‘’PTU’’. Choć osoby, które nie posiadają własnej firmy nie muszą dokładnie znać zasad jego obliczania i odprowadzania, dla przedsiębiorcy jest to tak naprawdę codzienna konieczność. Jest to spowodowane tym, że taki podatek trzeba odpowiednio naliczać, i we właściwym terminie odprowadzać na rachunek Urzędu Skarbowego. Podatek VAT jest swoistą opłatą za wartość dodaną, czyli za sprzedane towary i świadczone usługi. Warto wspomnieć o tym, że jeśli przychody danej firmy za poprzedni rok nie przekroczyły 20.000 złotych, jest ona zwolniona z jego odprowadzania. Pamiętajmy oczywiście o tym, że choć my, jako konsumenci, nie musimy pamiętać o jego uiszczaniu, to tak naprawdę my go płacimy. Dzieje się tak, dlatego, że jego wartość jest dodawana do cen produktów i usług. Za każdy towar płacimy więc cenę brutto.

Jak wystawić fakturę VAT?

O tym, jak wystawia się faktury VAT, powinien wiedzieć absolutnie każdy przedsiębiorca. Gdy zarejestruje się on, dobrowolnie, jako płatnik podatku od towarów i usług, ma obowiązek wystawiania faktur na kwotę netto, a następnie powiększyć ją właśnie o podatek VAT. Bardzo ważne jest to, aby był on obliczony prawidłowo, ponieważ jakikolwiek błąd może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. W naszym kraju podstawowa stawka podatku wynosi 23% wartości danego towaru. Istnieją jednak od niej wyjątki, więc przedsiębiorca, podczas odliczania podatku powinien zawsze posiłkować się odpowiednią ustawą dotyczącą tej opłaty. Obniżona stawka jest naliczana w przypadku chociażby robót budowlanych, leków czy produktów rolnych. Aby uniknąć ewentualnej pomyłki, dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z profesjonalnego programu, służącego do obliczania podatku. Jest on dostępny w Internecie i całkowicie bezpłatny, ale przede wszystkim uwzględnia wszelkie aspekty prawne.

Kiedy przedsiębiorca może być zwolniony z odprowadzania podatku?

Pierwszą sytuacją jest, wspominany już, przypadek, kiedy obroty za ubiegły rok wyniosły mniej niż 20.000zł. Jest to tak zwane zwolnienie podmiotowe. Warto jednak pamiętać o zwolnieniu przedmiotowym. Ten termin oznacza, że podatek VAT nie dotyczy osób, które wykonują specyficzne zawody, takie jak chociażby lekarz. Istnieją też sytuacje, w których towary nie podlegają opodatkowaniu, jednak obowiązkiem właśnie kupującej osoby jest jego naliczenie i zapłata podatku. Takim przepisom podlegają usługi sprzedawane przez przedsiębiorcę poza granice Polski. Zdarza się też tak, że posiadacz firmy umieszcza na fakturze kwotę podatku wynoszącą 0%. Wtedy ma on możliwość odliczenia VAT od wydatków, które związane są z konkretną sprzedażą. Jak widać, warto dokładnie zapoznać się z przepisami dotyczącymi opodatkowania towarów i usług, aby w sposób prawidłowy dokonywać wszelkich formalności, które są związane z prowadzeniem firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here