W planach macie zmianę samochodu i zastanawiacie się, co będzie dla was bardziej korzystne – leasing czy tradycyjny kredyt? W poniższym artykule przedstawiamy różnice pomiędzy tymi formami finansowania inwestycji.
Czym jest leasing?
W przypadku umowy leasingowej, mimo że użytkujemy pojazd to nie stajemy się jego właścicielem. Podpisując umowę z instytucją finansową – leasingodawcą, zobowiązujemy się do wniesienia jednorazowej opłaty na rzecz kapitału początkowego oraz do płacenia comiesięcznych rat. Taka umowa najczęściej podpisywana jest na okres od dwóch do pięciu lat. Gdy umowa dobiega już końca leasingobiorca ma prawo wykupić auto za niewielką kwotę lub pozostawić je w rękach leasingodawcy.
Na czym polega tradycyjna forma kredytowania?
W przypadku tradycyjnego kredytu pożyczki udziela bank, ale to my kupujemy pojazd, który jest naszą własnością. Wspólnie z kredytodawcą ustalamy wysokość pożyczki oraz comiesięcznych rat. Do każdej raty doliczane są również odsetki ustalane przez bank. Po spłaceniu pożyczki stajemy się właścicielem pojazdu. Jeżeli jednak w trakcie trwania umowy z bankiem stracimy płynność finansową, ma on prawo przejąć nasz pojazd.
Jaka jest przewaga leasingu nad tradycyjnym kredytem?
Leasing dostaniesz dużo szybciej. Wystarczy przedstawić dokumenty potwierdzające posiadanie firmy. W przypadku osób fizycznych wystarczy umowa o pracę i wysokość zarobków. Jeżeli chodzi o kredyt, bank musi sprawdzić wnioskodawcę pod kątem zdolności kredytowej, a to zdecydowanie wydłuża czas oczekiwania. Dodatkowo, klient jest zobowiązany do przedstawienia szeregu dokumentów wymaganych przez bank. Przewagą leasingu nad kredytem jest również jego niższe oprocentowanie. Ma to związek z tym, że podczas trwania umowy właścicielem pojazdu jest firma leasingowa.
Auto używane – leasing a kredyt
Warto podkreślić, że zarówno w przypadku leasingu, jak i tradycyjnego kredytu, przedmiotem umowy może być auto z drugiej ręki. Jeżeli chodzi o leasing na używany samochód to instytucja świadcząca taką formę finansowania inwestycji może sobie zastrzec, by pojazd nie miał więcej, niż dziesięć lat. Leasingodawca może również wymagać, by auto nie miało zbyt wielu przejechanych kilometrów i spełniało określone standardy techniczne. Jeżeli chodzi o tradycyjny kredyt, tego typu wymogi nie są już tak istotne.
Skorzystaj z pomocy doradcy finansowego
Skorzystaj z pomocy doradcy finansowego, który pomoże Ci w wyborze najkorzystniejszej formy finansowania inwestycji. Takie usługi świadczy CLS – kalkulator leasingowy. To centrum finansowe, które oferuje doradztwo w zarówno w przypadku nowych pojazdów, jak również pomoże zdobyć korzystny leasing na używany samochód. Więcej o ofercie centrum znajdziecie na cls.pl.