Testy psychologiczne to najczęstszy powód oblania egzaminu w trakcie rekrutacji do policji. Czy można się do nich przygotować? Jak wyglądają pytania i zadania testowe?
Artykuł powstał dzięki współpracy ze specjalistami strony Odpowiedzi.com.pl.
Profil psychologiczne idealnego policjanta
Psychologowie na podstawie badań psychologicznych opracowali profil idealnego policjanta. Każdy nas może wyobrazić sobie jak on wygląda – uczciwy, praworządny, nieustraszony i sprawiedliwy.
Musimy Was uspokoić, nie ma idealnego policjanta, tak jak prawnika, pilota czy kucharza. Każdy z nas ma wady, które teoretycznie zamykają nam drogę do kariery. Testy psychologiczne mają zweryfikować, czy mam określone cechy, które predystynują nas do pracy w tym stresującym, odpowiedzialnym zawodzie.
Potencjalni kandydaci ( to może właśnie Wy? ), muszą zdawać sobie sprawę, że praca policjanta, to nie tylko wlepianie mandatów i jedzenie pączków z dziurka. Zdarzają się sytuację, gdzie trzeba użyć środków przymusu bezpośredniego, czy być mediatorem sporu. Osoby o łagodnym usposobieniu i delikatnym charakterze, mogą zwyczajnie nie sprostać temu zadaniu.
Przed złożeniem podania musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Czy byłbym w stanie użyć siły fizycznej wobec drugiego człowieka?
- Czy umiem bezprecedensowo rozwiązywać spory?
- Czy emocjonalnie udźwignę brzemię tego zawodu?
Niejednokrotnie będziesz świadkiem sytuacji, które odbijają się echem w psychice człowieka przede wiele lat, a nieraz do końca życia. Niektórzy potrafią z tym żyć, inni nie.
Testy psychologiczne do policji. Jak wyglądają pytania?
Po zaliczeniu dwóch etapów egzaminu, czyli testu fizycznego i testu wiedzy ogólnej, przychodzi czas na najbardziej wymagające wyzwanie. Testy psychologiczne do policji odsiewają kandydatów, których profil psychologiczny odbiega od przyjętych standardów rekrutacji.
ETAP I – Test na inteligencję
Na arkuszu otrzymacie kilkadziesiąt zadań i pytań, które tak naprawdę mają ocenić Waszą zdolność do samodzielnego, logicznego myślenia. Zadania będą zawierać proste równania i zagadki, zarówno matematyczne jak i logiczne.
ETAP II – Test psychologiczny
Na arkuszu otrzymacie ponad 100 stwierdzeń, które dotyczą Waszego charakteru, zachowania w różnych sytuacjach, podejścia do życia, przeżywania emocji, zdrowia i zainteresowań.
Na stwierdzenia można odpowiedzieć Tak/Nie lub Nie mam zdania.
Wasze odpowiedzi zostaną zweryfikowane przez psychologów, którzy ocenią czy Wasze naturalne predyspozycje psychologiczne odpowiadają funkcji jaką będziecie pełnić.
ETAP III – Rozmowa kwalifikacyjna daw. „wywiad zorganizowany”
Wydawało się Wam, że ostatnia część egzaminu będzie najłatwiejsza? Nic bardziej mylnego. W trakcie tego etapu, doświadczony policjant i psycholog zastosują wszelkie sztuczki i sposoby na rozchwianie Twojej pewności siebie, wygenerowanie stresu i wymuszenie reakcji na niego.
Możecie wierzyć lub nie, ale znają się na swojej robocie. Nie reaguj instynktownie, staraj się zapanować nad stresem i nie daj im przejąć nad Tobą kontroli.