Hipnoza – mały pies głośno szczeka…
Pomimo faktu, że hipnoza została zweryfikowana przez świat nauki, nadal większość ludzi ma o niej błędne przekonania. Ludzie obawiają się już samych słów: hipnoza i trans. Pierwsze skojarzenia związane z hipnozą, jakie pojawiają się w głowie przeciętnej osoby to przejęcie kontroli nad drugim człowiekiem czy utrata przytomności.
Na temat hipnozy krąży mnóstwo mitów. Ludzie myślą, że osoba hipnotyzowana nie ma świadomości co się z nią dzieje, wykonuje wbrew swojej woli czynności narzucone przez hipnotyzera, albo boją się że nie wyjdą z transu. Tutaj należałoby przywołać definicję transu z której wynika, że trans jest to przecież naturalny stan umysłu który każdy z nas doświadcza wielokrotnie podczas dnia. Różni się on stopniem koncentracji umysłu, relaksacji ciała i dominujących fal mózgowych. Hipnoza to świadome, celowe wprowadzenie drugiego człowieka (lub siebie w przypadku autohipnozy) w trans.
Z czego więc wynikają irracjonalne lęki i obawy? Najprawdopodobniej z dwóch źródeł. Jednym z nich są media, które ukazują hipnozę w czarnych barwach poprzez hollywoodzkie filmy grozy o złych hipnotyzerach. Drugim źródłem jest hipnoza sceniczna, czyli pokazy robione w celu zabawiania publiczności. Hipnoza sceniczna (estradowa) jest niewielkim nurtem hipnozy, który jednak silnie wywiera wpływ na opinię publiczną. Tak jak mały pies, który głośno szczeka
Hipnoza sceniczna ma za zadanie robienie show aby pokazać, co można zrobić z umysłem człowieka. W hipnozie estradowej wykorzystuje się zjawiska zachodzące w transie, takie jak katalepsja (zesztywnienie ciała lub jego partii) czy anestezja (czyli znieczulenie części lub całego ciała). Pod ich wpływem ludzie wykonują rzeczy, uznane powszechnie za niemożliwe. Pod wpływem sugestii hipnotyzera, osoby poddane hipnozie mogą wykonywać czynności – których w normalnym stanie umysłu nie zrobiłyby m.in. ze względu na strach przed publicznością i ośmieszeniem.
Inne, mniej znane przez społeczeństwo rodzaje hipnozy skupiają się na efekcie terapeutycznym i relaksacyjnym. Hipnoza pozwala na pozbycie się wielu dolegliwości psychicznych i fizycznych, ograniczających przekonań, likwidację szkodliwych nawyków. Jest to doskonały sposób na zrelaksowanie się po dniu pełnym pracy, rozpuszczenie napięć dnia codziennego, obniżenie poziomu stresu. Hipnoza pomaga pozbyć się większości niepotrzebnych lęków, zwiększyć samoocenę i pewność siebie, wcielić w życie nawyki prowadzące do sukcesu.
Hipnoza wykorzystywana w medycynie zastępuje anestetyki (np. w stomatologii, chirurgii, przy porodach) oraz pozwala na uruchomienie naturalnych procesów samo leczenia.
Hipnoza może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów, z którymi spotyka się każdy człowiek. Powyżej wymieniłem tylko kilka z nich, będące ułamkiem możliwości hipnozy. Dlatego też, zamiast bać się nieznanego, radzę poznać tą tematykę i skorzystać z osiągnięć ludzi którzy ją rozpracowali!
Pozdrawiam,
Marcin Kijak
PS.: W kolejnym artykule opowiem jak wprowadzać w trans i w jaki sposób konstruować sugestie hipnotyczne.
Przeczytaj: Hipnoza – czym jest i jak z łatwością wprowadzać w trans hipnotyczny
PPS.: Jeśli jeszcze nie masz wprawy, a chcesz doświadczyć prawdziwego transu, polecam:
UWAGA!!!
Prezentowane tu wiadomości mają charakter wyłącznie edukacyjny i nie zastępują profesjonalnej opieki medycznej.